facebook
YouTube

Parafia katedralna św. Floriana i św. Michała Archanioła w Warszawie

Udzielanie sakramentu bierzmowania dorosłym

1. Bierzmowanie odbywa się w każdy piątek (oprócz I piątku miesiąca) na Mszy św. o g. 18:00. Bezpośrednie przygotowanie do uroczystości bierzmowania odbywa się pół godziny przed Mszą świętą (w maju, czerwcu i październiku o g. 17:00).

2. Do bierzmowania mogą przystąpić osoby przygotowane w Diecezji Warszawsko-Praskiej i Archidiecezji Warszawskiej.

3. Dokumenty należy złożyć w kancelarii w poniedziałek, wtorek, najpóźniej w środę przed piątkiem, w którym będzie udzielany sakrament. Godziny pracy kancelarii: pn.-pt. 10-11; 16-18.

4. Wymagane dokumenty:

  • zaświadczenie stwierdzające przygotowanie do bierzmowania
  • potwierdzenie przystąpienia do spowiedzi przed bierzmowaniem (podpis spowiednika)
  • metryka chrztu
  • zaświadczenie świadka, dopuszczające go do tej godności (świadek jest osobą praktykującą wiarę, zgłasza się do kancelarii w parafii, w której mieszka i prosi kapłana o świadectwo moralności potwierdzające praktyki religijne)
  • ofiara

5. W uroczystość przyjęcia sakramentu obowiązuje elegancki strój!

6. Zastrzega się możliwość niedopuszczenia do sakramentu bierzmowania w pierwszym terminie z powodu niedopełnienia wszystkich formalności.

7. Imię do bierzmowania

– jeśli ktoś na chrzcie otrzymał imię chrześcijańskie (mające świętego patrona) powinien pozostać przy tym imieniu

– kto na chrzcie otrzymał imię bez świętego patrona, wybiera nowe imię chrześcijańskie

8. Świadek bierzmowania:

  • Dobrze jest by świadkiem bierzmowania był chrzestny, czyli osoba, która od początku towarzyszy przyjmującemu sakrament na drodze rozwoju wiary i pomaga w osiągnięciu dojrzałości religijnej.
  • Funkcję świadka może pełnić inna osoba, która przyjęła już wszystkie sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, komunia święta, bierzmowanie) i prowadzi życie zgodne z zasadami Ewangelii.

9. Uwaga: Zgłoszenia nie spełniające wyżej wymienionych warunków nie będą przyjmowane! Zastrzegamy sobie także prawo do przeprowadzenia z kandydatem rozmowy weryfikującej jego przygotowanie, w wyniku której kandydat może zostać niedopuszczony do sakramentu bierzmowania!

W MIESIĄCACH WAKACYJNYCH SAKRAMENT BIERZMOWANIA UDZIELANY JEST BEZ ZMIAN.

Parafia katedralna św. Floriana i św. Michała Archanioła w Warszawie