Udzielanie sakramentu bierzmowania dorosłym
1. Bierzmowanie odbywa się w wyznaczone piątki na Mszy św. o g. 18:00. Bezpośrednie przygotowanie do uroczystości bierzmowania odbywa się pół godziny przed Mszą świętą (w maju, czerwcu i październiku o g. 17:00).
Najbliższe terminy bierzmowania:
- 15 listopada 2024
- 29 listopada 2024
2. Do bierzmowania mogą przystąpić osoby przygotowane w Diecezji Warszawsko-Praskiej i Archidiecezji Warszawskiej.
3. Dokumenty należy złożyć w kancelarii w poniedziałek, wtorek, najpóźniej w środę przed piątkiem, w którym będzie udzielany sakrament. Godziny pracy kancelarii: pn.-pt. 9-10; 16-18.
4. Wymagane dokumenty:
- zaświadczenie stwierdzające przygotowanie do bierzmowania
- potwierdzenie przystąpienia do spowiedzi przed bierzmowaniem (podpis spowiednika)
- metryka chrztu
- zaświadczenie świadka, dopuszczające go do tej godności (świadek jest osobą praktykującą wiarę, zgłasza się do kancelarii w parafii, w której mieszka i prosi kapłana o świadectwo moralności potwierdzające praktyki religijne)
- ofiara
5. W uroczystość przyjęcia sakramentu obowiązuje elegancki strój!
6. Zastrzega się możliwość niedopuszczenia do sakramentu bierzmowania w pierwszym terminie z powodu niedopełnienia wszystkich formalności.
7. Imię do bierzmowania
– jeśli ktoś na chrzcie otrzymał imię chrześcijańskie (mające świętego patrona) powinien pozostać przy tym imieniu
– kto na chrzcie otrzymał imię bez świętego patrona, wybiera nowe imię chrześcijańskie
8. Świadek bierzmowania:
- Dobrze jest by świadkiem bierzmowania był chrzestny, czyli osoba, która od początku towarzyszy przyjmującemu sakrament na drodze rozwoju wiary i pomaga w osiągnięciu dojrzałości religijnej.
- Funkcję świadka może pełnić inna osoba, która przyjęła już wszystkie sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, komunia święta, bierzmowanie) i prowadzi życie zgodne z zasadami Ewangelii.
9. Uwaga: KANDYDAT Z ZASWIADCZENIEM WYSTAWIONYM PRZEZ INNĄ PARAFIĘ, PRZED PRZYJĘCIEM DOKUMENTÓW, ZOSTANIE ZWERYFIKOWANY POD KĄTEM POSIADANEJ WIEDZY DOTYCZĄCEJ SAKRAMENTU BIERZMOWANIA. Rozmowa w konsekwencji może skutkować niedopuszczeniem do sakramentu i skierowaniem na ponowne przygotowanie.