facebook
YouTube

Parafia katedralna św. Floriana i św. Michała Archanioła w Warszawie

VIII Niedziela Zwykła – 2 marca 2025

1. Wczoraj w naszej katedrze odbył się pogrzeb bpa Kazimierza Romaniuka, pierwszego Biskupa Warszawsko – Praskiego. Zapraszamy na Msze Święte gregoriańskie w intencji zmarłego biskupa, które będą odprawiane przez cały marzec o godz. 18.00.

2. W najbliższą środę rozpoczniemy okres Wielkiego Postu, który trwa od Środy Popielcowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.

W Środę Popielcową (05 marca) Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem będą sprawowane w naszej katedrze o godz. 6.30; 7.00; 8.00; 16.30; 18.00; 20.00; W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Spożywamy w tym dniu jeden posiłek do syta.

Wielki Post jest to czas pokuty i prostowania naszych życiowych dróg. Dlatego zachęcamy do czynnego udziału w nabożeństwach wielkopostnych:

Droga Krzyżowa w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 17.00/dla dzieci/; 19.00/dla młodzieży i dorosłych/.

Gorzkie Żale w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.15.

Wielki Post to także czas naszych czynów pokutnych, wyrzeczeń i uczynków wobec bliźniego. Do puszki św. Antoniego możemy składać ofiary jako naszą jałmużnę wielkopostną. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na paczki dla ubogich z naszej parafii.

3. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego można składać w zakrystii u Siostry Marty.

4. Najbliższy piątek jest pierwszym w miesiącu. Nabożeństwo do Serca Pana Jezusa po Mszy Świętej o godz. 8.00. Spowiedź w tym dniu od godz. 15.00

5. W okresie Wielkiego Postu zapraszamy po raz kolejny do nawiedzania tzw. kościołów stacyjnych. Szczegółowy grafik świątyń archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej, które uczestniczą w tym programie jest dostępny na stronie diecezjalnej. Doświadczenie minionych lat pokazuje, że wierni coraz chętniej podejmują inicjatywę tego rodzaju pielgrzymki traktując ją jako indywidualne pogłębienie przeżywania Wielkiego Postu i właściwe przygotowanie do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Nasza katedra będzie kościołem stacyjnym w I Niedzielę Wielkiego Postu (09.03.2025).

Program dnia stacyjnego:

  • Msze Święte jak w każdą niedzielę (7.30; 9.30; 11.00; 12.30; 18.00; 20.00)
  • Adoracja Najświętszego Sakramentu w godz. 13.30-18.00.
  • Koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00.
  • Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godz. 17.15.

Spowiedź w czasie każdej Mszy Świętej oraz od godz. 16.00.

6. Od V Niedzieli Wielkiego Postu rozpoczniemy nasze rekolekcje wielkopostne. Potrwają one do środy włącznie (06.04-09.04.2025). Nauki rekolekcyjne głosił będzie ks. dr Łukasz Szkarłat. Prosimy o takie zaplanowanie swojego czasu, aby każdy mógł wziąć udział w rekolekcjach.

7. Zachęcamy do wspierania ubogich i potrzebujących. Można to uczynić poprzez odpis podatkowy 1,5% na Caritas naszej parafii. Ulotki z informacją na ten temat są wyłożone na stoliku z prasą. Środki uzyskane z odpisów zostaną przeznaczone na paczki dla ubogich i inne doraźne formy pomocy.

8. Zapraszamy na parafialną pielgrzymkę do Włoch w dniach 19-27 września 2025 roku. W programie m.in. Rzym, Neapol, San Giovani Rotondo, Monte San Angelo, Lanciano, Manopello, Bari, Lecce. Program pielgrzymki dostępny jest na stoliku z prasą, stronie internetowej i fb parafii. Zapisy i informacje w zakrystii oraz kancelarii parafialnej.

W Roku Jubileuszowym 2025 zachęcamy do wspólnego pielgrzymowania.

9. Zapraszamy na kolonie parafialne, które w tym roku odbędą się na Mazurach w terminie 5-12 lipca 2025 r. Od dzisiaj przyjmujemy zapisy. Potwierdzeniem zgłoszenia dziecka jest wpłata zaliczki w wysokości 500 zł. Całkowity koszt kolonii to 1800zł. Zapisy i informacje u Pani Anety i Ks. Mariusza.

10. Spotkania naszych grup parafialnych:

  • Ruch Rodzin Nazaretańskich, poniedziałek, godz. 19.00
  • Odnowa w Duchu Świętym, czwartek godz. 19.00
  • Oaza, piątek godz. 19.00
  • Ministranci i lektorzy, sobota godz. 10.00
  • Bielanki spotykają sią na Mszy Świętej w niedzielę o godz. 11.00

12. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Dziękujemy za ofiary wpłacane na konto parafii a także składane na tacę. Są one przeznaczone na utrzymanie katedry.

Parafia katedralna św. Floriana i św. Michała Archanioła w Warszawie