facebook
Floriańska 3

Parafia katedralna
św. Floriana i św. Michała Archanioła
ul. Floriańska 3
03-707 Warszawa

tel. do kancelarii (22) 619 09 60
katedra.floriana@gmail.com

numer konta parafialnego 61 1050 1025 1000 0090 6976 5353 ING BANK ŚLĄSKI

Jesteś tutaj: katedra-floriana.waw.pl » Aktualności

1.  Trwa Adwent. Zapraszamy na Roraty codziennie (oprócz niedziel) o godz. 6.30. W czasie adwentu Msza św. z godz. 7.00 przeniesiona jest na 7.30.

2. Dziś rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, będą trwały do środy 15 grudnia. Prowadzi je ks. dr Jerzy Jastrzębski, wykładowca Seminarium, znawca nauczania Prymasa Tysiąclecia. W lewej nawie katedry jest wystawa „Rodzina Bogiem silna”. W tygodniu Msze św. z nauką rekolekcyjną dla dorosłych o 6.30 (Roraty), 10.00, 18.00 i 20.00. Msza św. dla dzieci z nauką roratnią o godz. 17.00. W poniedziałek o godz. 19.00 różaniec pod płaszczem Matki Bożej z Guadalupe. Plan rekolekcji i tematy nauk w poszczególne dni - na plakatach. Po zakończeniu Mszy św. przy wyjściu z kościoła można nabyć książki autorstwa naszego Rekolekcjonisty.

Na podstronie Rekolekcje Adwentowe 2021 można posłuchać nauki rekolekcyjnej ks. dr Jerzego Jastrzębskiego.

3. Dziś po Mszy św. 12.30 sprzed katedry wyruszy procesja różańcowa, która przejdzie na Stare Miasto i zakończy się przy Kolumnie Zygmunta.

4. W Kościele powszechnym trwa Synod o Synodalności. Ojciec Święty Franciszek poprosił cały Kościół, aby wsłuchał się w głos wszystkich wierzących. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w ankiecie synodalnej i rzetelne jej wypełnienie. Ankiety można pobrać ze strony diecezji https://dw-p.pl/7753 lub wziąć ze stolika z prasą. Ankietę można wypełnić indywidualnie lub we wspólnocie i przekazać jednemu z księży, w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Termin składania ankiet: do końca lutego 2022 roku. Zachęcamy do licznego włączenia się w dzieło Synodu.

5. W tym roku biskup Kazimierz Romaniuk obchodzi 70-lecie święceń kapłańskich. Z tej okazji w piątek, 17 grudnia, o godzinie 12:00 w naszej katedrze zostanie odprawiona uroczysta jubileuszowa Msza Święta dziękczynna. Wszystkich prosimy o modlitwę za Jubilata, a jeśli warunki i czas pozwolą, zapraszamy do udziału w Eucharystii. Mszy św. będzie przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Czcigodny Jubilat przez długie lata był profesorem, a następnie rektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego, biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, a potem pierwszym ordynariuszem – pasterzem nowo powstałej diecezji warszawsko-praskiej. Jego dziełem życia jest przekład całego Pisma Świętego.

6. W piątek 17 grudnia grupa młodzieży z naszej Parafii przystąpi do sakramentu bierzmowania; Mszę św. o godz. 18.00 odprawi i udzieli bierzmowania ks. bp Jacek Grzybowski.

7. W sobotę 18 grudnia będziemy ustawiać choinki w kościele. Zapraszamy mężczyzn chętnych do pomocy na godz. 10.00. Choinki będą ubierane w poniedziałek 20 XII od 18.30.

8. W przyszłą niedzielę 19 grudnia przypada pierwsza rocznica święceń biskupich bp. Jacka Grzybowskiego. To także 1. rocznica śmierci ks. Andrzeja Duszy. Pamiętajmy o nich w naszej modlitwie.

9. W Niedzielę Świętej Rodziny 26 grudnia na Mszy św. o 12.30 organizujemy Jubileusze Małżeńskie. Małżonkowie, którzy w tym roku obchodzili 5, 10, 15, 20, 25... rocznicę swojego małżeństwa, mogą zgłaszać się w zakrystii lub w tygodniu w kancelarii.

10. Kolęda w tym roku. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji, w jakiej jesteśmy ze względu na pandemię. Odpowiadając na prośby wielu Parafian o odwiedziny duszpasterskie proponujemy w tym roku kolędę „na zaproszenie”. W czasie Adwentu można zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej chęć przyjęcia księdza, a odwiedziny duszpasterskie (o ile tylko sytuacja na to pozwoli) rozpoczniemy po Nowym Roku.

11. Świąteczne świece Caritas na stół wigilijny są dostępne w zakrystii. Siostry Loretanki rozprowadzają w kościele poświęcone opłatki, a bielanki – karty świąteczne i sianko. W tygodniu można zaopatrzyć się w opłatki w klasztorze Sióstr, w zakrystii oraz w kancelarii parafialnej.

12. Duszpasterstwo osób stanu wolnego zaprasza kawalerów i panny w wieku od około 25 do 55 lat na spotkanie w piątek 17 grudnia o godz. 18.45 w bibliotece parafialnej. Prosimy o przekazanie ogłoszenia znajomym kawalerom i pannom.

13. Prasa katolicka jest wyłożona na stoliku przy wyjściu z kościoła.