facebook
Floriańska 3

Parafia katedralna
św. Floriana i św. Michała Archanioła
ul. Floriańska 3
03-707 Warszawa

tel. do kancelarii (22) 619 09 60
katedra.floriana@gmail.com

numer konta parafialnego 61 1050 1025 1000 0090 6976 5353 ING BANK ŚLĄSKI

Jesteś tutaj: katedra-floriana.waw.pl » Aktualności
W związku z ostatnimi wydarzeniami znieważania Jasnogórskiego wizerunku  Maryi zapraszamy do zapoznania się z listem podpisanym przez Rycerzy Jana Pawła II.

 

Szanowni Rodacy,Kochani Bracia i Siostry,Umiłowani w naszym Jedynym Zbawicielu, Chrystusie Panu,

W obliczu ostatnich wydarzeń, które miały na celu znieważenie Najświętszej Maryi Panny oraz jednoczesne poniżenie wiernych Kościoła Katolickiego w Polsce, pragniemy zwrócić się do wszystkich naszych Rodaków z apelem.

Polska przez stulecia słynęła z tolerancji i otwartości.

W naszej Ojczyźnie przez wieki współistniały ze sobą różne kultury i wyznania. Ich pokojową koegzystencję umożliwiał wzajemny szacunek do wyznawanych wartości oraz miłość do Ojczyzny. Narodowym Sanktuarium stała się Jasna Góra z Cudownym Wizerunkiem Matki Boskiej Jasnogórskiej. To do niej wracaliśmy w momentach trudnych. To Ona, nasza Matka i Opiekunka była nam tarczą, gdy przychodziły czasy prześladowań i upokorzeń.

To wreszcie do Niej, już za czasów wolności, przychodziliśmy i przychodzimy nadal – dziś już z naszymi codziennymi troskami i rozterkami. Chcemy, aby była nam Matką. Aby była nam Królową.

"Tutaj zawsze byliśmy wolni" powiedział o Jasnej Górze święty Jan Paweł Wielki. Wszystko działo się w czasie jego pierwszej, jakże istotnej, pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku.

Tę iskrę wolności Polacy pielęgnowali, czcząc z niezwykłym szacunkiem wizerunek Jasnogórskiej Paniwszędzie tam gdzie, wybrzmiewała polska mowa. Wszędzie, gdzie zbierali się nasi współbracia w wierze.

Tak pięknie o naszej Pani pisał Jan Lechoń:"O ty której obraz widać w każdej polskiej chacieI w kościele i w sklepiku i w pysznej komnacieW ręku tego co umiera nad kołyską dzieciI przed którą dniem i nocą wciąż się światło świeci"Wizerunek Czarnej Madonny towarzyszył Polakom w najtrudniejszych momentach dziejów. Obraz MatkiBoskiej Częstochowskiej widniał na bramie Stoczni Gdańskiej w okresie strajków 1980 roku, dając jasneświadectwo wiary i przywiązania polskich robotników do katolickich wartości, które – czy to się komuś podoba, czy nie – są nierozłącznie związane z naszym narodem. Podczas peregrynacji obrazu po kraju,komuniści wielokrotnie go aresztowali. Doprowadzając do tego, że w pewnym momencie po Polsce jeździła sama rama cudownego obrazu. Ale i tutaj wrogowie Boga i naszej Ojczyzny ponieśli porażkę. Bo wszyscy wiemy – historia uczyła nas o tym wielokrotnie – że każda siła, która atakowała wartości katolickie w Polsce, tak naprawdę przeprowadzała zamach na wolność Polaków. I prędzej, czy później,musiała lec. Bo Dobro zawsze zwycięży zło.Wszyscy atakujący Kościół Katolicki, a tym samym Naród Polski odchodzą w końcu w mroki zapomnienia.

"Był las - nie było was. Będzie las - nie będzie was" - szeptał w najczarniejszą noc komunizmu uwięziony ks. Stefan Kardynał Wyszyński.

Nie zwalnia to nas jednak z postawy, w której nie będziemy godzić się na znieważanie symboli naszego Narodu i Kościoła.

Dlatego wzywamy wszystkich Polaków bez względu na wyznawaną wiarę, do stanięcia w obronie tradycyjnych polskich wartości, których nieodłączną częścią jest prawo do swobodnego wyznawania wiary.

Upomnijmy się wspólnie o tolerancję i szacunek dla drugiego człowieka i jego wartości. Nie pozwólmy poniżać tego co jest dla nas święte od ponad 1000 lat!

Wszystkich Braci i Siostry Katolików zachęcamy do odważnego wyznawania wiary, pogłębionejmodlitwy i pielęgnowania nadziei. Nie traćmy ducha, rozpalmy swoją wiarę! Pamiętajmy o krzepiącej obietnicy naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa: „Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę:Jam zwyciężył świat” (J 16, 33). I nieustannie módlmy się za naszych prześladowców!Vivat Iesus! Totus Tuus

Zakon Rycerzy Jana Pawła II