facebook
Floriańska 3

Parafia katedralna
św. Floriana i św. Michała Archanioła
ul. Floriańska 3
03-707 Warszawa

tel. do kancelarii (22) 619 09 60
katedra.floriana@gmail.com

numer konta parafialnego 61 1050 1025 1000 0090 6976 5353 ING BANK ŚLĄSKI

Jesteś tutaj: katedra-floriana.waw.pl » Aktualności » Ogłoszenia parafialne
W piątek,14 września o godz. 18:00 odbędzie się Msza Święta w intencji ofiar zamordowanych przez NKWD i UB w praskich katowniach.

14 września br. przypada 74 rocznica wkroczenia na Pragę wojsk sowieckich i ludowego Wojska Polskiego. Od tego dnia, gdy po drugiej stronie Wisły rozgrywał się dramat Powstania, tu na Pradze NKWD przy współudziale UB rozpoczęło planową eksterminację polskich patriotów. Chcielibyśmy aby ten dzień, podobnie jak 1 sierpnia, stał się trwałym symbolem niekończącej się walki w imię hasła „BÓG, HONOR, OJCZYZNA”. Z tych powodów Oddział IPN w Warszawie kolejny raz organizuje uroczystości poświęcone „Pamięci ofiar zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944-1956”.

Centralnym punktem uroczystości będzie msza św. Nabożeństwo zostanie odprawione 14 września br. (piątek) o godz. 18.00 w Bazylice Katedralnej św. Floriana i św. Michała Archanioła, przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie.

Przed mszą o godz. 17.40 dr Tomasz Łabuszewski (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie) wygłosi krótką prelekcję.

Natomiast po mszy w miejscach praskich katowni NKWD i UB zostaną złożone kwiaty. W uroczystości wezmą udział: przedstawiciele środowisk kombatanckich, grupa historyczna „Zgrupowanie  Radosław”, harcerze, młodzież oraz mieszkańcy Warszawy.

Jednocześnie w podziemiach katedry będzie można obejrzeć wystawę IPN pt. „Rzeczpospolita utracona”.

Zapraszamy do udziału w tak ważnej dla pamięci ofiar uroczystości.

 

za: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/57559,Uroczysta-msza-swieta-w-intencji-osob-zamordowanych-i-zadreczonych-przez-NKWD-i-.html