facebook
Floriańska 3

Parafia katedralna
św. Floriana i św. Michała Archanioła
ul. Floriańska 3
03-707 Warszawa

tel. do kancelarii (22) 619 09 60
katedra.floriana@gmail.com

numer konta parafialnego 61 1050 1025 1000 0090 6976 5353 ING BANK ŚLĄSKI

Jesteś tutaj: katedra-floriana.waw.pl » Aktualności » Felietony

Wreszcie nadeszły długo oczekiwane wakacje. Należy cieszyć się i zapomnieć o klasówkach, testach, uwagach nauczycieli... Jadąc kiedyś na wakacje wziąłem podręcznik od łaciny. Z tego przedmiotu nie szło mi najlepiej, więc chciałem się poduczyć. Kolega widząc, że na plaży leżę z książką, wyśmiał mnie i uświadomił, że podczas wakacji trzeba wypoczywać, a nie wkuwać. Uczyć się możesz po powrocie do seminarium. Teraz jest czas odpoczynku. Zrozumiałem, że po całym roku wytężonej pracy, wertowania książek, przymilania się nauczycielom, pora odpocząć i wyluzować. Nie znaczy to, by wypoczywać bezmyślnie i głupio.

Mile wspominam wyjazdy nad morze do Dębe. Tam dzień witałem przebieżką, podziwianiem wschodu słońca i modlitwą. Przechadzając się wzdłuż brzegu morza nie myślałem o stopniach, nauczycielach i tych złych chwilach, które podczas roku szkolnego przyprawiały o zawrót głowy.

Pamiętając swoje dzieciństwo, przejścia i wiele przygód, chcę przestrzec moich młodych przyjaciół przed przepaścią, wodą i lasem.

Mam w pamięci kolegę, który skoczył na główkę do wody w Modlinie i od 26 lat porusza się na wózku inwalidzkim.

Dlatego, kochani, gorąco proszę w imieniu własnym, rodziców, opiekunów, dla których jesteście umiłowani: nie szalejcie na rowerach po ulicach, nie skaczcie na główkę do wody, nie wychylajcie się z okna pociągu... Namawiam, byście korzystali z wakacji, ale z rozmysłem. I jeśli już musicie popisywać się przed rówieśnikami i dziewczynami, to miejcie świadomość, że skok z balkonu może zakończyć się złamaniem kręgosłupa, a jazda na rolkach w szpitalu.

Jako starszy kolega przestrzegam też, że te wszystkie niebezpieczne „zabawy” są wykroczeniem przeciw piątemu przykazaniu „Nie zabijaj”.

Życzę słońca, uśmiechu i wielu godzin leniuchowania. Życzę też szczęśliwego, a przede wszystkim zdrowego powrotu z wakacji.

Ks. Prałat Bogusław Kowalski