facebook
Floriańska 3

Parafia katedralna
św. Floriana i św. Michała Archanioła
ul. Floriańska 3
03-707 Warszawa

tel. do kancelarii (22) 619 09 60
katedra.floriana@gmail.com

numer konta parafialnego 61 1050 1025 1000 0090 6976 5353 ING BANK ŚLĄSKI

Jesteś tutaj: katedra-floriana.waw.pl » Aktualności » Felietony

Zielone Świątki należą do najważniejszych świąt kościelnych. Obchodzone są na pamiątkę zesłania Ducha Św. na apostołów w siódmą niedzielę i poniedziałek po Wielkanocy.

Pan Jezus przed Wniebowstąpieniem zapowiedział, że przyśle pocieszyciela w postaci Ducha Św., który da moc, światło i mobilizował będzie ludzi do czynienia dobra. Tak się dzieje. Doświadczyłem tego osobiście, będąc wikarym tuż po święceniach kapłańskich. Proboszcz parafii, gdzie przyszło mi pracować, zapowiedział w tygodniu, by nie przygotowywać kazania, bo podczas niedzielnej mszy św. odczytany zostanie list Episkopatu. Niestety, stało się, że proboszcz w niedzielę rano znalazł się w szpitalu i nie przekazał nikomu listu.

Byłem bardzo zdenerwowany, bo nie lubię być nieprzygotowany, a stało się, że nie zastanawiałem się wcześniej nad treścią kazania.

Odprawiałem mszę św. i gorąco modliłem się do Ducha Św. o natchnienie. Proszę mi wierzyć, że kiedy nadszedł czas wygłoszenia kazania, słowa same mi płynęły z ust. Było to jedno z najlepszych kazań w moim życiu. Nie namawiam jednak nikogo, by zdawał się wyłącznie na pomoc Ducha Św. Z pokorą należy czynić wszystko, co w ludzkiej mocy, a resztę pozostawiać działaniu Ducha Św. Bo On może tchnąć kiedy i kędy chce.Na pamiątkę Zesłania Ducha Św., 30 maja świętować będziemy w kościołach, bo za jego sprawą pobudzone zostały one do życia niczym przyroda, która wiosną ukwieca i zieleni ziemię. Po mszach, jak tradycja każe, radować się będziemy na różnego rodzaju festynach i zabawach. Jest to doskonały przykład łączenia tego, co duchowe z tym, co radosne.

W zwyczajach ludowych było, że domy na ten dzień przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem, kwiatami. „Nasza izba umajona, tatarakiem obstawiona, tatarakiem, wodną trzciną i czeremchą, i kaliną. Zielone Święta, Zielone Święta” – opisywała ludowy zwyczaj Maria Konopnicka. Nagminnie też procesje obchodziły zasiane pola, niesiono chorągwie i obrazy święte, śpiewając przy tym pieśni nabożne.

Ks. Prałat Bogusław Kowalski