facebook
Floriańska 3

Parafia katedralna
św. Floriana i św. Michała Archanioła
ul. Floriańska 3
03-707 Warszawa

tel. do kancelarii (22) 619 09 60
katedra.floriana@gmail.com

numer konta parafialnego 61 1050 1025 1000 0090 6976 5353 ING BANK ŚLĄSKI

Jesteś tutaj: katedra-floriana.waw.pl » Aktualności » Felietony

Najbardziej lubianym miesiącem roku jest bez wątpienia maj. Dzieje się tak za sprawą świąt, które obchodzimy, jak też niezwykle uduchowionych, codziennych nabożeństw.

1 maja obchodzony był w minionych latach jako święto ludzi fizycznie pracujących. Głównie robotników. Nie myślę jednak, by chodziło propagandzie komunistycznej o czczenie w tym dniu św. Józefa Robotnika. Obecnie tak jest. Modliliśmy się więc tego dnia do św. Józefa, by pomógł nam zachować pracę, którą wykonujemy, jak też gorliwie modlimy się o jej znalezienie przez osoby będące na bezrobociu. Mogliśmy się również o światłość Ducha Świętego dla rządzących, by stwarzali nowe miejsca pracy. Pracować to nie tylko pozyskiwać pieniądze na życie, ale również mieć poczucie godności, że jest się potrzebnym i niezdanym na czyjeś utrzymanie. Zachęcam zatem, ażeby 1 maja pomyśleć o osobach, które szukają pracy i jeśli jest to w naszej gestii, pomóc im ją znaleźć.

Tuż po święcie pierwszomajowym obchodziliśmy patriotyczną uroczystość wspominającą uchwalenie Konstytucji 3 maja. Ustawę, która ongiś przyćmiła swoją nowoczesnością wszystkie europejskie i nawet światowe konstytucje. Tego też dnia czcimy Matkę Bożą Królową Polski, co wspaniale łączy uroczystości patriotyczne ze świętem religijnym.

Codziennie natomiast przez cały miesiąc śpiewaliśmy Litanię Loretańską ku czci Najświętszej Maryi Panny podczas nabożeństw. Wiele osób, uczestnicząc w nich, uzupełnia swoją duchowość maryjną. Czerpie otuchę, czystość, mądrość i z Maryi bierze wzór, jak kochać Pana Boga. Ona bowiem podczas swojego ziemskiego życia wybierała zawsze to, co jest zgodne z wolą Boga. Co jest dobre, piękne, czyste. Jest więc wzorem nie tylko dla kobiet, ale również mężczyzn. Przymioty Najświętszej Maryi Panny, które wychwalamy podczas Litanii Loretańskiej, mają być dla nas wyzwaniem, zadaniem i mobilizacją do uczciwego życia i szacunku dla pracy.

Słowa: „Matka, która wszystko rozumie, sercem ogarnia każdego z nas” mówią, że Ona, będąc matką Syna Bożego, na ziemi przeszła wiele doświadczeń życiowych. Jest nam więc tym bardziej bliska i godna zaufania. Kocha nas i pragnie naszego szczęścia

Ks. Prałat Bogusław Kowalski