facebook
Floriańska 3

Parafia katedralna
św. Floriana i św. Michała Archanioła
ul. Floriańska 3
03-707 Warszawa

tel. do kancelarii (22) 619 09 60
katedra.floriana@gmail.com

numer konta parafialnego 61 1050 1025 1000 0090 6976 5353 ING BANK ŚLĄSKI

Jesteś tutaj: katedra-floriana.waw.pl » Aktualności

Są osoby, które krytykują potrzebę prowadzenia przez Kościół kursów przedmałżeńskich, mówiąc, że kiedyś ich nie było, a małżeństwa były trwałe i pobożne. Cóż, kurs też nie daje gwarancji na trwałość związku, jak również na pobożność małżonków. Ma jedynie odświeżyć wiarę, która często jest przykurzona różnymi codziennymi sprawami.

W życiu każdego człowieka są trzy zasadnicze momenty, gdy bezpośrednio styka się z prawdami Bożymi. W wieku dziecinnym jest to Komunia Święta, gdy po raz pierwszy poznajemy Pana Boga i dołączamy do Jego wyznawców, drugi raz zbliżamy się do Stwórcy podczas bierzmowania i trzeci raz gruntujemy sobie wiarę na dziesięciodniowym kursie przedmałżeńskim, więc w momencie gdy wchodzimy w życie dorosłe i rodzinne.

Tak się składa, że prowadzę takie kursy w każdy piątek tygodnia. Staram się na nich uzmysłowić narzeczonym, że za kilka tygodni staną się parą małżeńską, czyli pełnoprawną rodziną w obliczu Pana Boga i Kościoła, że będą mieć dzieci, które nauczyć trzeba składać rączki do modlitwy i chodzić na mszę św. w każdą niedzielę. Mówi się o moralności, etyce i o tym, jak znosić problemy życia codziennego. W poradni natomiast rodzinnej podczas kolejnych konferencji kursu porusza się także sprawy intymne, które przecież w życiu małżonków odgrywają bardzo ważną rolę.

Bywa tak, że na pierwszych spotkaniach ktoś z młodych ludzi nie widzi różnicy między ślubem kościelnym i cywilnym. Mówi, że przecież wystarczy zgodnie żyć i prawidłowo wychowywać dzieci, by stworzyć dobre małżeństwo. Nie wie, że życie bez sakramentalnego związku jest ciężkim grzechem, bo bez Boga, który chce w nim uczestniczyć ze swoją łaską i mocą. Zdarza się, niestety często, że ktoś latami nie chodził do kościoła i nie uczestniczył w praktykach religijnych, więc takie przypomnienie czy odkurzenie wiary podczas kursu przedmałżeńskiego jest mu wręcz niezbędne.

Ks. Prałat Bogusław Kowalski