facebook
Floriańska 3

Parafia katedralna
św. Floriana i św. Michała Archanioła
ul. Floriańska 3
03-707 Warszawa

tel. do kancelarii (22) 619 09 60
katedra.floriana@gmail.com

numer konta parafialnego 61 1050 1025 1000 0090 6976 5353 ING BANK ŚLĄSKI

Jesteś tutaj: katedra-floriana.waw.pl » Aktualności » Felietony

Wreszcie nadeszły długo oczekiwane wakacje. Należy cieszyć się i zapomnieć o klasówkach, testach, uwagach nauczycieli... Jadąc kiedyś na wakacje wziąłem podręcznik od łaciny. Z tego przedmiotu nie szło mi najlepiej, więc chciałem się poduczyć. Kolega widząc, że na plaży leżę z książką, wyśmiał mnie i uświadomił, że podczas wakacji trzeba wypoczywać, a nie wkuwać. Uczyć się możesz po powrocie do seminarium. Teraz jest czas odpoczynku. Zrozumiałem, że po całym roku wytężonej pracy, wertowania książek, przymilania się nauczycielom, pora odpocząć i wyluzować. Nie znaczy to, by wypoczywać bezmyślnie i głupio.

Mile wspominam wyjazdy nad morze do Dębe. Tam dzień witałem przebieżką, podziwianiem wschodu słońca i modlitwą. Przechadzając się wzdłuż brzegu morza nie myślałem o stopniach, nauczycielach i tych złych chwilach, które podczas roku szkolnego przyprawiały o zawrót głowy.

Na stadionach jest niebezpiecznie. Szczególnie wtedy, gdy mecz toczy się o wysoką stawkę, a drużyny nie darzą się sympatią. Fruwają butelki, iskry z pochodni, a kibice przeciwnych drużyn patrzą na siebie wilkiem.

 

Zielone Świątki należą do najważniejszych świąt kościelnych. Obchodzone są na pamiątkę zesłania Ducha Św. na apostołów w siódmą niedzielę i poniedziałek po Wielkanocy.

Pan Jezus przed Wniebowstąpieniem zapowiedział, że przyśle pocieszyciela w postaci Ducha Św., który da moc, światło i mobilizował będzie ludzi do czynienia dobra. Tak się dzieje. Doświadczyłem tego osobiście, będąc wikarym tuż po święceniach kapłańskich. Proboszcz parafii, gdzie przyszło mi pracować, zapowiedział w tygodniu, by nie przygotowywać kazania, bo podczas niedzielnej mszy św. odczytany zostanie list Episkopatu. Niestety, stało się, że proboszcz w niedzielę rano znalazł się w szpitalu i nie przekazał nikomu listu.

Byłem bardzo zdenerwowany, bo nie lubię być nieprzygotowany, a stało się, że nie zastanawiałem się wcześniej nad treścią kazania.

Niektóre pary narzeczeńskie są przekonane, że kiedy załatwią już wszystkie formalności i podpiszą akt ślubu, stają się małżonkami w dosłownym tego słowa znaczeniu. Do proboszcza jednej z podwarszawskich parafii, na dwa dni przed ślubem, przyszli narzeczeni podpisać najważniejszy dokument, bo akt ślubu.  Kiedy tego dokonali, narzeczony zwrócił się do proboszcza: - Księże proboszczu, skoro mamy już wszystkie formalności załatwione, to chyba można uznać, że jesteśmy małżeństwem i ostatnie dwie noce przed ślubem możemy już spędzić jak małżonkowie?  Ksiądz nie dał się zbić z tropu i mówi: - No, w zasadzie tak! Z tym, że jak przyjdziecie w sobotę, to tak się składa, że nie będzie żadnego księdza, bo wszyscy wyjeżdżamy na pielgrzymkę – widząc zaskoczenie w oczach młodych, dodał: – Nie martwcie się jednak. Ślubu udzieli wam kościelny. Nikt się nie pozna, a szczególnie wasi goście. Ubrany będzie w albę, a słowa przysięgi małżeńskiej dobrze zna, bo wielokrotnie asystował przy udzielaniu ślubu – mówił z poważną miną proboszcz.

Najbardziej lubianym miesiącem roku jest bez wątpienia maj. Dzieje się tak za sprawą świąt, które obchodzimy, jak też niezwykle uduchowionych, codziennych nabożeństw.

1 maja obchodzony był w minionych latach jako święto ludzi fizycznie pracujących. Głównie robotników. Nie myślę jednak, by chodziło propagandzie komunistycznej o czczenie w tym dniu św. Józefa Robotnika. Obecnie tak jest. Modliliśmy się więc tego dnia do św. Józefa, by pomógł nam zachować pracę, którą wykonujemy, jak też gorliwie modlimy się o jej znalezienie przez osoby będące na bezrobociu. Mogliśmy się również o światłość Ducha Świętego dla rządzących, by stwarzali nowe miejsca pracy. Pracować to nie tylko pozyskiwać pieniądze na życie, ale również mieć poczucie godności, że jest się potrzebnym i niezdanym na czyjeś utrzymanie. Zachęcam zatem, ażeby 1 maja pomyśleć o osobach, które szukają pracy i jeśli jest to w naszej gestii, pomóc im ją znaleźć.

Strona 1 z 5  > >>